school 7355058 1280

Εγγραφές Μαθητών στην Α΄ Τάξη για το Σχολικό Έτος 2024-2025

Οι εγγραφές στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2024-25 θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024. Σας επισημαίνουμε ότι τη σχολική χρονιά 2024-2025 στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως 31-12-2018.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου είναι τα εξής:

1. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Σας ενημερώνουμε ότι για την εγγραφή των μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες. Μόνον σε περίπτωση αδυναμίας εύρεσης του Πιστοποιητικού Γέννησης θα ζητείται από τους γονείς.

2. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

3. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) (Το έντυπο δίνεται από το Δημοτικό Σχολείο).

4. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (Λογαριασμός ρεύματος, τηλεφώνου, συμβόλαιο κατοικίας κ.α.).

5. Βεβαίωση Παρακολούθησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό. Μέχρι την ημερομηνία έκδοσης της «Βεβαίωσης Παρακολούθησης», το νηπιαγωγείο εκδίδει «Βεβαίωση Φοίτησης» η οποία θα προσκομιστεί από γονέα ή κηδεμόνα του μαθητή για την εγγραφή του στο δημοτικό. Η Βεβαίωση Φοίτησης δύναται να εκδίδεται και ηλεκτρονικά μέσω της ΕΨΠ (gov.gr).

6. Αίτηση του γονέα (Το έντυπο δίνεται από το Δημοτικό Σχολείο).

7. Έντυπο γονικής συναίνεσης για την εγγραφή του μαθητή/τριας (Το έντυπο δίνεται από το Δημοτικό Σχολείο).

Οι εγγραφές θα γίνονται στο Δημοτικό Σχολείο Βλαχάτων από 1 έως 20 Μαρτίου 2024 και ώρες 08:30 έως 12:00.