Αφίσα Σπάω τη σιωπή
Δράσεις Κοινωνικές

Σπάω τη σιωπή, σπάζοντας μπαλόνια!

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, το σχολείο μας συμμετείχε στην δράση “Σπάω τη σιωπή, σπάζοντας μπαλόνια”, μια δράση στην οποία συμμετείχαν σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και είχε στόχο την ευαισθητοποίηση όχι μόνο των μαθητών και μαθητριών αλλά και των πολιτών.

Οι μαθητές μας τις δύο πρώτες ώρες ενημερώθηκαν για το φαινόμενο της σχολικής βίας και του εκφοβισμού με συζητήσεις και δράσεις που ετοίμασαν οι εκπαιδευτικοί των τάξεων αλλά και ο ψυχολόγος και η κοινωνική λειτουργός του σχολείου μας.

Έπειτα, αφού προηγήθηκε συζήτηση σχετικά με το φαινόμενο στο προαύλιο του σχολείου κατά την οποία οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν σκέψεις και απόψεις, φουσκώσαμε μπαλόνια και όλοι μαζί τα σκάσαμε φωνάζοντας δυνατά το σύνθημα: “Σπάμε τη σιωπή, είμαστε δυνατοί!”

Τέλος, οι μαθητές μας της ΣΤ΄ Τάξης πήγαν σε κάποια μαγαζιά του χωριού ώστε να μοιράσουν φυλλάδια με σκοπό την ενημέρωση του κοινού για την σχολική βία και τον εκφοβισμό.

Σημειώνεται πως η εκδήλωση αυτή πραγματοποιήθηκε σε διάφορες πόλεις όλης της χώρας την ίδια ώρα, δημιουργώντας έτσι μια αλυσίδα ενημέρωσης και συνεργασίας με στόχο στην καταπολέμηση της εκδήλωσης φαινομένων βίας και εκφοβισμού.